پوشاک عمده

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 12 آبان 1400
بازدید:

مقدمه

پوشاک از دیرباز در کنار مسکن و غذا از اصلی ترین ضروریات زندگی بشر به حساب آمده و به همین علت در طول زمان با افزایش تقاضا، تولید لباس به یک صنعت مدرن و پیشرفته تبدیل شد که علم نساجی اساس آن محسوب می گردد. اما در عصر حاضر پوشاک صرفا کارایی یک ابزار پوششی را نداشته و وسیله ای برای بیان جایگاه، مقام، میزان ثروت و حتی تفاخر نیز گردیده؛ بنابراین لزوم تولید آن بصورت حرفه ای و عمده جایگاه ویژه ای در میان صنایع دنیا و کشورمان پیدا کرده است. در این نوشتار به بحث پوشاک عمده بخصوص پوشاک زنانه عمده و مانتو عمده خواهیم پرداخت.

 

همانطور که اشاره شد، تقاضای فراوان موجود برای لباس، تولید پوشاک عمده را ضروری ساخته است. بر همین اساس، تولید کنندگان سعی دارند تا با شناخت بهتر بازار، تولید بیشتر و جلب بهتر مشتری، سهم افزون تری از بازار پوشاک را بدست آورند.

برخی از این تولید کنندگان با ارزیابی های انجام داده به این نتیجه رسیده اند که تمرکز بر روی پوشاک زنانه عمده بویژه مانتو عمده عواید بالاتری برای آنها به ارمغان خواهد آورد. بعضی از دلایل اتخاذ چنین تصمیمی را می­توان به شرح ذیل بر شمرد:

 • مانتو اصلی ترین پوشش بانوان ایرانی محسوب می شود.
 • مانتو برای جایگاه های مختلف، با کاربردهای متفاوت تولید می گردد (مانتو اداری، مانتو خیابان، مانتو جهت میهمانی، مانتو مدرس و دانشگاه و سایر موارد).
 • تنوع لباس بانوان خیلی بیشتر است.
 • خانم ها فطرتا نسبت به اصول زیبایی که لباس یکی از ارکان آن محسوب می شود، حساس تر هستند.
 • بانوان در انتخاب پوشاک تنوع طلب تر هستند.
 • به دلایل ذکر شده، خانم ها سهم بیشتری از درآمد یا بودجه خود را صرف خرید لباس می کنند.
 • و…

همین دلایل کافی است که بازار تولید پوشاک زنانه عمده، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران پر تعداد تری را به سوی خود بخصوص تولید مانتو عمده بکشد؛ چراکه مانتو بدلایل فرهنگی از پر مصرف ترین پوشاک زنان در کشور ما است. اما علل ذکر شده خود از مشکلات اولیه تولید پوشاک عمده نیز محسوب می شوند.

توجه داشته باشید که تولید متنوع به پارچه های گوناگون تر، با کیفیت تر، قیمت های متفاوت تر، طراحان و طراحی های مدرن تر و غیره نیازمند است. هر کدام از موارد ذکر شده، مشکلات زیادی را برای تولید پوشاک زنانه به همراه دارد.

یک تولیدکننده موفقِ مانتو عمده باید عوامل بسیاری را در نظر بگیرد تا بتواند موفقیت خوبی در کسب و کار خود بدست آورد. البته بسیاری از موارد ذکر شده­ِ در بالا و موضوعاتی که بعد از این به آنها اشاره خواهد شد گریبان گیر تولید پوشاک زنانه عمده و مردانه نیز می باشد اما تفاوت های بعضا کوچک یا فاحشی هم میان آنها وجود دارد:

 1. همانگونه که گفته شد، تولید پوشاک عمده به صنعت نساجی وابسته است که اکثر مواد آن به کشور وارد می شود. همین امر قیمت پوشاک را تحت تاثیر نوسانات ارزی و قوانین گمرکی قرار می­دهد.
 2. واردات یا قاچاق بی رویه مانتو و سایر پوشاک زنانه موجب تضعیف تولیدکنندگان بخش داخلی شده است.
 3. این صنعت به شدت وابسته به فناوری های نوین محسوب می شود، لذا مجهز بودن به دستگاه های پیشرفته برش، دوخت و … در رقابت با پوشاک خارجی نقش اساسی ایفاء می نماید.
 4. تولید پوشاک زنانه و مانتو عمده محدودیت های فرهنگی و اجتماعی بیشتری نسبت به پوشاک آقایان دارد.
 5. تولید و عرضه مانتو عمده پیش از شروع فصل فروش آن در بازار خرده فروشی صورت می­گیرد (به عنوان مثال، تولید مانتو های بهاری، در بهمن و اسفند سال قبل انجام می گیرد). بنابراین، پیش بینی بازار و میزان تقاضای احتمالی آن از نکات حساسی است که عرضه کننده پوشاک عمده می­باید در نظر بگیرد. اهمیت موضوع در این نکته نهفته است که یک تولید کننده با پیش بینی اشتباه از اندازه بازار فصل بعد، شناخت نادرست از سلیقه بانوان و طراحی مانتو هایی که برای مشتری جذابیت ندارد، روبرو شدن با مسائلی همچون تغییر تعرفه واردات پارچه و مانتو، یا سایر قوانین مرتبط، قاچاق مانتو، نوسان قیمت­ها و … ممکن است یک فصل کاری خوب را به راحتی از دست داده، متضرر یا حتی ورشکست شود (در حالیکه در سطح خرده فروشی در نهایت عرضه کننده کوچک با تغییر استراتژی و فروش جنس قاچاق، بالابردن قیمت ها و یا خرید از سایر تولیدکننده­گان پوشاک زنانه عمده می تواند تا حدودی اثرات منفی مسئله را کاهش دهد).
 6. برندسازی یا توسعه نام تجاری نیز از عمده مسائلی است تولیدکنندگان مانتو عمده با آن دست به گیربان هستند. از آنجائیکه نام های تجاری داخلی به درستی ارائه و شناسانده نمی شوند، اکثر محصولات عرضه شده به بازار تحت نام های تجاری تقلبی و زیر سایه برندهای خارجی (که اغلب فیک هستند) قرار دارند. البته این موضوع صرفا در حیطه قدرت تولیدکنندگان پوشاک عمده محسوب نشده و نقش سازمان های فرهنگی و اجتماعی در تشویق به خرید محصولات داخلی باکیفیت بسیار مهم است.
 7. و غیره

 

بر اساس آنچه تاکنون گفته شد، چند عامل خاص می توانند نقش مهم تری در توسعه صنعت پوشاک زنانه عمده بخصوص تولید مانتو عمده بازی کنند که با جزئیات بیشتری بررسی خواهند شد:

طراحی مدرن

یکی از اصلی ترین متغیرهای موثر بر بازار مانتو عمده، طراحی مدرن به حساب می آید. تنوع طلبی، زیبایی پسندی، مشکل پسندی خانم ها و جوان بودن سن مخاطبان موجب شده که تولیدکنندگان پوشاک زنانه عمده بدنبال طراحی های مدرن و به روز برای جلب مشتری باشند. اما علیرغم وجود طراحان خوب، جوان و با استعداد همچنان در این عرصه دنباله رو (مقلد کارهای) سایر کشورها هستیم. دلایل این موضوع را می توان عدم شناخت کافی از ذائقه مخاطب داخلی، نگاه متاسفانه مثبت مشتری به آنچه در آن سوی مرزها تولید می شود، تجربه کم طراحان داخلی، فقدان روانشناسی مخاطب، عدم تسلط و اطلاع کافیِ طراحان داخلی از پیشینه تمدنی ایران و صنایع دستی و پوشاک سنتی و در نتیجه عدم تلفیق هنر گذشته با طرح­های مدرن امروزی و… ارزیابی کرد. به همین علت جایگاه خالی یک رشته دانشگاهی جامع برای طراحی مانتو عمده احساس می شود (به نظر می رسد طراحان و فارغ التحصیلان فعلی بیشتر برای طراحی مزونی و تک فروشی آموزش می بینند تا تولید پوشاک عمده).

تیم طراحی

برای حل مشکلات فوق، وجود یک تیم طراحی منسجم که هر کدام از افراد تیم با تخصص خود به پیشبرد اهدافِ تولیدکننده کمک کنند، لازم است (به عنوان مثال، روانشناس مخاطب، طراح مجرب، ذائقه شناس با­تجربه، فردی که مسلط به صنایع دستی باشد، عضوی که به حوزه پوشاک سنتی ایرانی واقف باشد، شخصی که به کاربرد رنگها و بخصوص به ساخت رنگهای سنتی تسلط داشته باشد و …). قاعدتا مشکلات مالی و نگاه بسته برخی تولیدکنندگان مانتو عمده (همچون تولیدکنندگان سایر پوشاک عمده) بکارگیری چنین گروه­های پر توانی را هزینه در نظر می گیرند نه سرمایه گذاری.

البته در این زمینه نبود قوانین حمایت معنوی از طرح نو (کپی رایت) نقش مهمی دارند که متاسفانه در کشور ما حقوق مالک در این زمینه رعایت نشده و هزینه های انجام شده به راحتی با تقلید سایرین از بین می رود.

الگوسازی

با وجود یک تیم طراح که دارای دید بازی باشند می توان نسبت به الگوسازی، ایجاد مد و شکل دادن ذائقه در میان مصرف کنندگان مانتو اقدام کرد. این مسئله نیز  اهمیت جایگاه تیم طراحی را مورد تاکید مجدد قرار می­دهد.

سایزبندی

از اصلی ترین معضلاتی که بدلیل عدم تبعیت از مسایل فنی و آکادمیک بوجود می آید، سایزبندی پوشاک است. تولیدکنندگان عمده پوشاک زنانه و مانتو عمده هر کدام براساس برداشت و تجربه خود اندازه لباسها را تعریف و عرضه می کنند. همین امر حضور در بازارهای جهانی را نیز با مانع روبرو کرده است.

پایان کلام

صنعت پوشاک زنانه عمده بخصوص تولید مانتو عمده بدلیل جایگاهی که این پوشش در میان بانوان کشور ما دارد بسیار حائز اهمیت است. از این رو فروشگاه وودمزون با ذائقه شناسی و ارزیابی نیاز بازار، بکارگیری تیمی از کارشناسان خبره­یِ طراحی مدرن پوشاک و مانتو عمده، ارائه خدمات پس از فروش، استفاده از دستگاه های صنعتی پیشرفته برش و دوخت، بهره گرفتن از مواد درجه یک و قیمت گذاری مناسب و رقابتی مانتو عمده خود را با بالاترین کیفیت به فروشگاه های لباس و سایر مخاطبان ارائه می­نماید.

ارمیا رجب زاده

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

تمامی حقوق برای وب‌سایت وودمزون محفوظ است. | طراحی و اجرای سایت: ارمیا رجب زاده